Szkodliwe opary chemii modelarskiej i kleju – jak sobie poradzić?

Toksyczne dla zdrowia - ten znak informuje o szkodliwościDziś temat w zasadzie tabu wśród modelarzy… Każdy wie, że opary niejednej chemii stosowanej w modelarstwie są szkodliwe. Benzyny, klej modelarski czy CA, a zwłaszcza white spirit i terpentyna tak przydatne przy farbach olejnych.  Praktycznie wszystkie poza akrylami wodnymi farby.

Niektóre z tych substancji nie są znacząco groźne przy chwilowym wdychaniu, ale co gdy przy modelach siedzimy po kilka godzin bez przerwy? W dodatku praktycznie pochyleni nad modelem wdychając szkodliwe opary?

Jakie są objawy zatrucia oparami rozcieńczalników?

Wystąpić mogą nudności, wymioty, zawroty głowy, problemy z utrzymaniem równowagi, a w przypadku poważnego zatrucia również drgawki, utrata przytomności, spadek temperatury ciała, duszność, podrażnienie błon śluzowych.

Najczęściej jednak kończy się na bólu głowy i ewentualnych niewielkich nudnościach. Nie oznacza to, że cykliczne powtarzanie takiego wdychania to w zasadzie „chemioterapia” w złym tego słowa znaczeniu. Nikt nie jest w stanie przewidzieć skutków długofalowych takiej wieloletniej inhalacji.

Szkodliwe opary – jak je eliminować?

Od razu przypominamy sobie hasło „dobrze wentylowane pomieszczenie”. Okno to oczywista oczywistość – ale kto sobie wyobraża pracowanie przy uchylonym oknie zimą? Jeśli pracujesz w pokoju, szczelnie zamkniętym tak jak ja, pozostaje Ci w zasadzie improwizować. W sklepach AGD są dostępne pokojowe, stacjonarne filtry powietrza – jest to rozwiązanie świetne, ale także potwornie drogie.

Idealnie, jeśli mamy w pobliżu biurka wyciąg wentylacyjny. Ale nie zawsze pracujemy w pomieszczeniu z okienkiem lub szybem wentylacyjnym, a nawet jeśli, to jeszcze ważne jest jego położenie – nie możemy siedzieć tyłem do niego, bo i tak chmura oparów przejdzie przez nas.

Jeśli mamy możliwość wykucia sobie w ścianie otworu lub dostępu do kratki wentylacyjnej, pierwszy krok to zamontowanie wentylatora wyciągającego powietrze na zewnątrz. Im większa moc tym lepiej. Dobrze było by poprowadzić również kanał wentylacyjny bezpośrednio nad biurko.

Jeśli Twój pokój sąsiaduje z kuchnią lub łazienką, również możesz pomyśleć o doprowadzeniu tam jakiegoś kanału. Na przykład zrobić przebicie przez ścianę, zamontować wentylator, a kolejny bezpośrednio przy szybie wentylacyjnym.

Pamiętaj, że jeśli mieszkasz w bloku, obowiązują Cię przepisy wspólnoty w której mieszkasz i wypadało by się z nimi zapoznać. Rozwiązaniem może być także zamontowanie za wentylatorem filtra węglowego, który zneutralizuje opary.

Pochłaniacz z filtrem domowej roboty

Jeśli, żadne z powyższych rozwiązań nie jest możliwe do zastosowania, tak jak w moim przypadku, możesz pomyśleć o jakimś rozwiązaniu… „desktopowym”. Pokażę Ci, w jaki sposób ja zrobiłem sobie prosty i tani filtr na biurko, odciągający opary od moich dróg oddechowych.

Potrzebne Ci będą:

  • podstawka do chłodzenia laptopa z wejściem na zasilacz. Na allegro od 15 zł z przesyłką. Moja leżała w szafie nieużywana,
  • filtr węglowy w postaci maty (taki jak do kuchennego pochłaniacza). Wydałem 16 zł za arkusz 31×48 cm. Starczy mi na dwa razy. Musi to być filtr węglowy, ponieważ właśnie węgiel aktywny pochłania i dezaktywuje opary benzyn, gazów itp. chemikalii,
  • zasilacz sieciowy, ja dałem 5v, 1A, bo taki znalazłem w domu. Często mamy takie po jakimś elektronicznym gadżecie jak budzik, radyjko, czy ładowarka do baterii. Jeśli nie, na allegro są od 7zł z przesyłką.
  • 2 gumki recepturki, spinacze, klamerki – cokolwiek czym zepniesz filtr z podstawką.

Za wszystko zapłaciłem nie więcej jak 40 zł.

Wyciąg do oparów - potrzebne akcesoria

Wykonanie jest bardzo proste, wręcz banalne. Musisz jedynie pamiętać, aby filtr węglowy umieścić po stronie wydmuchującej powietrze. Otwarte buteleczki z chemią trzymam tuż przy nim.

Na poniższym zdjęciu, to jest strona dmuchająca powietrzem w laptopa. W naszym przypadku będzie wdmuchiwać szkodliwe opary w matę filtrującą. Ucinam jeszcze tylko kabel USB do podłączenia laptopa – jest mi on niepotrzebny:

 

Matę z opakowania przeciąłem na dwie części (jedną z nich schowałem na wymianę), następnie złożyłem jeszcze na pół. Bez zbędnych kombinacji zamontowałem przy użyciu dwóch dużych gumek recepturek:Powietrze z parami jest wdmuchiwane w filtr węglowy

 

Tędy zaciągane jest powietrze wraz z wszystkimi unoszącymi się toksynami i wpompowywane w filtr, przy okazji podstawka w miarę stabilnie stoi postawiona w ten sposób (jeśli masz nadstawkę lub półkę nad biurkiem, możesz pomyśleć o usunięciu „nóżek” i przykręceniu jej):Strona zasysająca powietrze i szkodliwe opary

 

Mój egzemplarz posiadał osobne wejście na kabel zasilający. W przeciwnym wypadku trzeba by przerabiać ten na USB:Wejście na zasilacz zewnętrzny jest niezbędne

 

Jeszcze mały test zaciągania i można zacząć używać:

Dbam o zdrowie swoje i domowników!

Jasne, że nie jest to rozwiązanie tak dobre jak kanał wentylacyjny, ale w znacznym stopniu redukuje szkodliwe opary unoszące się  znad blatu w naszą stronę, a więc i ilość związków lotnych dostających się do naszych płuc. Kluczem jest pamiętać o wymianie filtra, gdy ulegnie on zużyciu. Przy użyciu sporadycznym, zakładam wymianę co okołu pół roku. Jeśli miałby pracować codziennie po parę godzin, wymieniałbym raz na miesiąc, dwa.

Oczywiście zalecam ostrożność, a wszelkie korzystanie z takiego filtra jest na własną odpowiedzialność – i pod przyzwoleniem osób pełnoletnich. Nie wiadomo co może się stać przy wylaniu na takie urządzenie łatwopalnej cieczy. Ja swój przykręciłem do blatu krawędzią przeciwległą od tej z kablami i włącznikiem – ot, tak w razie co.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *