„Mokra paleta” – pomoc przy malowaniu akrylami

„Mokra paleta” – pomoc przy malowaniu akrylami

technika obić gąbką

Malowanie za pomocą pędzelka farbami akrylowymi, czyli standardowymi farbkami dla modelarzy, rodzi pewien problem – chcemy sobie gdzieś ulać parę kropel do pomalowania czegoś, ale farbka wylana na wieczko szybko zasycha, gęstnieje i po niedługim czasie musimy ją aplikować znowu. Problem jest szczególnie istotny, jeśli wymieszaliśmy sobie jakiś kolor i musimy położyć z dwie lub trzy warstwy a to wymaga przerwy w malowaniu. Jak uchronić farbkę przed wysychaniem w trakcie pracy?

Co to jest „mokra paleta”?

To znany w malarstwie artystycznym i modelarstwie sposób na podtrzymanie wilgotności farb wodorozcieńczalnych akrylowych. Na mokrą powierzchnię kładzie się pergamin, który z jednej strony zapobiega przesiąknięciu farby wylanej na niego pod spód, z drugiej strony umożliwia parowanie wody spod spodu i „nawilża” niejako wylaną farbę.

Jest to arcyprosty patent na to by przeznaczona przez nas część farby wylanej do malowania przez długi czas zachowała świeżość i swój mokry stan skupienia. Jak długi? Możesz spokojnie skończyć malowanie i pozostawić resztę farbki nawet na kilka dni i wciąż będzie ona dobrze rozcieńczona i zdatna do dalszego malowania! Jeśli malujesz tylko przy pomocy pędzli, gwarantuję Ci, że jeśli nie znasz tego patentu, to po spróbowaniu zostaniesz przy używaniu mokrej palety już zawsze. Mokra paleta wspiera też oszczędność farbek – znacznie mniej marnotrawimy, zwłaszcza przy malowaniu „na raty”.

Wykonanie jej jest bardzo proste

Robimy mokrą paletę – co jest potrzebne?

Przygotuj:

  • pojemnik z płaskim dnem – dobre są pudełka śniadaniowe, od biedy na mniejsze potrzeby może to być nawet zakrętka od słoika
  • listek lub dwa ręcznika papierowego / papieru toaletowego
  • papier do pieczenia (zwykły szary papier np. Jan Niezbędny lub podobny)
  • ćwierć szklanki wody

Ja zakupiłem do tego celu pudełko do żywności z uszczelnioną, zamykaną pokrywką, co jeszcze dodatkowo opóźnia wysychanie. Krople farby mogą w nim leżakować nawet ponad tydzień.

Mokra paleta-w modelarstwie-1

 

  1. Urwij listek papieru i złóż go tak, aby swobodnie pasował do kształtu pudełka:

Mokra paleta jak zrobic

 

2. Polej go wodą tak aby cały nasiąkł. Ewentualny nadmiar wylej do zlewu. Papier nie ma „pływać”, ma być nasiąknięty.

 

 

 

3. Wytnij odpowiedni fragment papieru do pieczenia. Ułóż go matową powierzchnią do papieru i po przyduszaj delikatnie, aby przyległ. Twoja mokra paleta jest gotowa! Możesz już nanieść krople farby i przystąpić do malowania. Możesz rozlewać różne kolory i mieszać je ze sobą i nie martwić się czy później odtworzysz ten wymiksowany kolor. Zrób po prostu więcej, nie wyschnie.

Papiery do pieczenia posiadają jedną warstwę zabezpieczoną najczęściej silikonem – jednak matowa powierzchnia umożliwia przenikanie mikroskopijnych cząstek wody – w ten sposób powierzchnia na której zakraplamy akryle jest zawsze wilgotna. Pamiętaj o odpowiednim ułożeniu papieru w pudełku. Wyczujesz to pod palcami, strona matowa jest mniej ślizga w dotyku.

Jak rozcieńczyć akryle do malowania pędzlem?

Oczywiście farbę możesz rozcieńczać wodą czy innymi specyfikami wedle potrzeb. Łatwo sprawdzisz jej konsystencje – pociągnij pędzlem strużkę farby – jeśli  rozciąga się w regularne, ale nie za grube strużki, jest ok, jeśli zbija się w krople, jest za bardzo rozcieńczona. Chyba, ze chcesz uzyskać transparentne powłoki tzw. „glaze”, wtedy jest to efekt pożądany.

! Warto do sprawdzania odpowiedniej konsystencji farby używać… swoich paznokci! Pomaluj kawałek paznokcia pędzelkiem i zobacz jak się farba zachowuje. efekt będzie bardzo podobny do tego, jak zachowa się na modelu. Brudne paluchy umyjesz wodą lub zmywaczem do paznokci.

przechowywanie farb akrylowych

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.