Formowanie bazy pod dioramę – z czego robić? 1 Prosty patent.

Formowanie bazy pod dioramę – z czego robić? 1 Prosty patent.

podstawka pod model

Z czego zrobić dioramę?

Z czego zrobić dioramę to pytanie stare jak świat i jedno z tych dla którego znajdą się setki odpowiedzi. Widziałem już podstawki z wszystkiego. Między innymi, podstawę dioramy ludzie robią z: gipsu, masy papierowej, solnej, modeliny, plasteliny, styropianu, gąbki florystycznej, zwiniętych papierków maczanych w wikolu, drewna, klejów gipsowych i cementowych różnej maści… Ale wśród doświadczonych modelarzy przeważa chyba.. styrodur.

Pod tą tajemniczą nazwą kryje się, często mylony ze „tradycyjnym” styropianem, POLISTYREN EKSTRUDOWANY, czyli spieniony polistyren. Jest jak tradycyjny styropian wykorzystywany w budownictwie do ociepleń i łatwo dostępny w sklepach z materiałami budowlanymi. Różni się zwartą i zbitą budową, jest też odporny na nasiąkanie, a co najważniejsze – nie kruszy się, w przeciwieństwie do styropianu, który uporczywie rozwala się przy próbie cięcia na charakterystyczne kulki. Styrodur jest dostępny w większości marketów budowlanych za małe pieniądze w dużych arkuszach o różnych grubościach – 10, 20, 30, 50mm. Za około 1m2 tego materiału wydasz w przybliżeniu 10 – 15 zł, a będziesz miał materiał na kilka dioram.

Formowanie dioramy ze styroduru

W tym jest przewaga styroduru nad rozwiązaniami typu gips i tym podobne, że po pierwsze – dioramka będzie bardzo lekka, po drugie – gips przy schnięciu może pękać, przy malowaniu nasiąkać, a styrodur nie. Wadą robienia bazy ze styroduru dla początkującego może wydawać się względna trudność z uformowaniem kształtu terenu z tego materiału.. I dla tego przedstawiam prosty na to patent.

Na rynku są dostępne tzw. hot wire knife, czyli narzędzia do cięcia styroduru za pomocą rozgrzanej linki stalowej. Jest to niestety spory wydatek i najczęściej służy do cięcia na kawałki, niż żłobienia struktury terenu. Idąc jednak w tym kierunku, możemy tą podatność na krojenie rozgrzanym drutem wykorzystać.

  1. Najpierw dotnij pożądany wymiar z arkusza. Ja do tego celu używam metalowego przymiaru (linijki) i prowadzę nacięcie nożem segmentowym. Następnie wzdłóż tego nacięcia „kroję” ponownie tak, jakbym kroił ser na kanapkę 😉

Gdy mam już docięty kawałek, zaznaczam na nim pisakiem, gdzie i co chcę żłobić – w moim przypadku będą to koleiny pod pojazd, czyli tradycyjna polna droga.

(ps. wszelkie ustawienia pojazdów, figurek i ogólnie ujętej akcji na dioramach zawsze lepiej wykonywać „po przekątnej” niż wzdłuż konkretnej krawędzi. Uzyskamy w ten sposób ciekawszą dla oka ekspozycję a scenka będzie się prezentować bardziej naturalnie)

Z czego zrobić dioramę

2. A teraz przechodzimy do meritum – żłobienie w naszej podstawce. Potrzebujesz do tego:

  • kombinerki z gumowanymi rękojeściami
  • drut stalowy około 0,5 – 1mm grubości
  • płomień – świeczki, zapalniczki, palnika

Formowanie naszej bazy pod dioramkę:

Po prostu kilkucentymetrowy kawałek drutu zegnij w koło – w zależności od potrzeb ugnij szerszy lub węższy kształt. Złap go w kombinerki i nagrzej nad płomieniem do czerwoności. Tak nagrzanym drutem możesz ciąć styrodur jak masło. Wycinaj po kawałku doły i dołeczki, aż do osiągnięcia pożądanego efektu. Możesz też użyć dwóch par kombinerek i prostego kawałka drutu dla własnych potrzeb. Ciąć należy etapami, gdyż rozgrzany w ten sposób drut dość szybko stygnie. Pamiętaj o BHP! Tnij pod pochłaniaczem, okapem lub przy otwartym oknie. Uprzedź domowników. Uważaj aby się nie poparzyć.

Hot wire

Co na bazę dioramy

Dla mnie odpowiedź na pytanie z czego zrobić dioramę jest prosta jak… drut. Rozgrzanym drutem żłobi się jak łyżeczką w miękkim maśle. Jeśli zostaną Ci na drucie jakieś „przytopione” kawałki podstawki, opal je palnikiem.

podstawka pod model

Pozostaje przymiarka, czy model pasuje.

Kolejny krok to już nakładanie struktur ziemi. Można całość pokryć warstwą mieszanki gipsu z pigmentami lub gotowymi produktami do struktur ziemistych. O tym niebawem na stronie. Poniżej dla przypomnienia gotowa scenka z użyciem powyższego kawałka. Cześć!

Bantam 40 brc Miniart

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.