Paint shaker DIY czyli chałupnicza wstrząsarka do farb

Paint shaker DIY czyli chałupnicza wstrząsarka do farb

Paint shaker

Zapraszamy na pierwszy wpis w nowej kategorii – DIY: Modelarskie Zrób To Sam. W tym dziale prezentujemy wykonane domowymi sposobami gadżety i urządzenia przydatne modelarzom i majsterkowiczom.

Na pierwszy ogień – Paint Shaker czyli „wstrząsarkę (serio?) do farb”. Zobacz jak wykorzystując popularne narzędzie – wyrzynarkę, porządnie wytrząść i wymieszać swoje modelarskie farby i chemię. Od razu mówię – to nie jest rozwiązanie na co dzień. Warto jednak mieć w zanadrzu opcję na porządne wymieszanie farb, gdy nie chce nam się robić tego ręcznie, a farbka leży długo nie używana. Poza tym, nie musimy czyścić żadnych narzędzi, bo mieszamy (wstrząsamy) zamknięty pojemnik. Coś co już pewnie większość widziała na Youtube, ale na pewno część jeszcze nie.

Domowej roboty „wstrząsarka” do farb z użyciem wyrzynarki, to nie żadne profesjonalne narzędzie tylko chałupnicze DIY – więc w ramach ciekawostki. Służy do ekspresowego mieszania farb hobbystycznych, gdy mamy ich sporo do użycia lub gdy się mocno rozwarstwiły. Można wykonać ją różnymi metodami, ja prezentuję metodę szybką i nieskomplikowaną.

Wstrząśnij przed użyciem przez ok 2 minuty

Ten zapisek to nieodłączny element prawie każdej etykiety z farbami i podobną chemią. Ma to wpływ na jakość farby, którą potem aplikujemy na nasze modele. Pigment po niedługim okresie leżakowania farby ma tendencję do osiadania na dnie pojemniczka, a długo leżący w tej pozycji zbija się w gęstą masę. Mieszanie ręczne za pomocą szpatułek jest mozolne i brudzące, a mieszadła zrobione na bazie popularnych spieniaczy do mleka chlapią na wszystko dookoła. Czas więc wytoczyć ciężkie działa i zrobić robotę szybko i porządnie.

Zapraszam do wideo instrukcji jak zrobić domowy „paint shaker”:

 

2 komentarze

  1. Świetny pomysł zaraz się biorę za robienie takiego sprzętu! Pozdro

  2. Modelarski pisze:

    Niebawem kolejne samoróbki 😉 !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.