Rdza na tłumiku – jak w szybki i prosty sposób osiągnąć ciekawe efekty na modelu

Rdza na tłumiku – jak w szybki i prosty sposób osiągnąć ciekawe efekty na modelu

Rdza na tłumiku -modelarstwo

Jak zrobić rdzę na tłumiku – to jedno z najczęściej zadawanych przez miłośników „pancerki” pytań odnośnie weatheringu modeli. Dziś po raz kolejny, podzieli się z nami swoim doświadczeniem Mirosław Serba, przedstawiając swoją metodę. W krótkim poradniku opisze on i pokaże jak w szybki i prosty sposób można osiągnąć ciekawe efekty na modelu.

Rdza na tłumiku – użyte produkty:

 

Rdza na tłumiku – technika wykonania:

Mirek podaje:

 • Na wcześniej pomalowany tłumik nakładam farbę olejna burnt siena. Całość maluję dokładnie, nie zostawiając prześwitów. Do tego etapu warto się przyłożyć, co w kolejnych etapach ułatwi nam pracę.

 

 

 • Kiedy farba olejna lekko podeschnie nakładam pigment Ammo Mig 3007 delikatnie go wklepując. Staram się uzyskać lekko porowata powierzchnię.

 

 

 • Gdy całość lekko przeschnie, delikatnie nanoszę Eko 1 w miejsca które chcę aby bardziej imitowały świeżą rdzę. Ponownie czekam aż lekko przeschnie…

 

 

 • Następnie nanoszę w wybrane miejsca pigment Vallejo 73107. Staram się nakładać pigment punktowo, co w późniejszych etapach przyniesie ciekawy rezultat.

 

 

 • Kolejnym krokiem który wykonałem jest nałożenie pigmentu 3003 Ammo na wcześniej nałożony pigment rust. Nałożony w ten sposób pigment rozjaśni wcześniejszą warstwę oraz nada większego realizmu.

 

Gotowy efekt rdzy na naszym modelu:

 • Tak wygląda skończony zardzewiały tłumik. Mam nadzieję, że ten krótki tutorial pomoże wam tworzyć swoją własną „rdzę” na modelach. Pozdrawiam serdecznie, Mirosław Serba.

Rdza na tłumiku -modelarstwo

 

 

 

3 komentarze

 1. Sebastian Nowak pisze:

  więcej z możliwością wydruku jeszcze błoto i kurz pozdrawiam

 2. Szymon A. pisze:

  Prosze o więcej takich poradników!

 3. Pawcio pisze:

  Świetne! Szacun!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.