Miło, że wpadłeś!
Poniżej lista kategorii
Po prawej - nasze kanały

Nasz konkurs what if? Jaki model mogę zaprezentować?

MODELARSTWO OD PODSTAW

Nasz konkurs what if? Jaki model mogę zaprezentować?

What if? KW5

Czołgiem Modelersi! Jak zapewne wiecie, na naszej grupie facebookowej trwa w najlepsze konkurs, którego final przypada na Mikołajki 6 grudnia 2018 r. Wiele osób zastanawia się, jakie modele tak naprawdę dopuszczamy. W tym króciutkim poście, przybliżymy szybko nasze podejście do tej tematyki.

What if? to ogólnie przyjęta koncepcja tworzenia modeli, które na ogół oparte są o bazę istniejącą w rzeczywistości, ale mają cechy (budowy, malowania, konwersji), które mogły by wystąpić, ale nie wystąpiły w rzeczywistości. Zabawa polega na braku hamulca w postaci „merytoryki” uzasadnionej historycznie, a więc daje pole do popisu naszej wyobraźni.

Nasz konkurs, jak możecie zauważyć, zatytuowaliśmy „What if? Best weathered model” – czyli Co gdyby? Najlepiej „złoteringowany” model, co oznacza, że przyjmujemy koncepcję, iż po zakończeniu IIWŚ, używany nadal sprzęt może nosić znaczne ślady zużycia, wpływu efektów pogodowych etc. Dopuszczamy, że może to też być model przedstawiający sprzęt odrestaurowany, w zupełnie nieszablonowym malowaniu, pojazdu czy samolotu, jednak należy pamiętać, że kładziemy nacisk na weathering, czyli pewne efekty należało by zastosować, np. efektowne zacieki czy błotko. Można użyć także zupełnie standardowego modelu z ram czasowych II wojny światowej, jedynie symulując jego hipotetyczny stan, wygląd, malowanie czy kamuflaż, nie występujące rzeczywiście, ale mogące wystąpić w czasie późniejszym.

przyp.:

 

Temat konkursu:

„What if? Best weathered model”

– czyli co gdyby… wojna się nie skończyła w 1945 roku. Jak mógłby wyglądać pojazd, samolot, okręt, budynek, scena, żołnierz, gdyby wojna trwała jeszcze wiele lat, a sprzęt i miejsca były by jeszcze bardziej nadszarpnięte zębem czasu i wojny. Jeszcze bardziej wyeksploatowane, podniszczone…Może być to jeden model lub cała diorama. Tematyka konkursu daje szerokie pole do popisu dla wyobraźni i możliwości stosowania różnych technik odwzorowywania zniszczeń, śladów eksploatacji. Nietrzymanie się ram czasowych, daje możliwości ograniczone tylko wyobraźnią. Warunek: model musi być modelem sprzętu, lub konstrukcji używanej faktycznie w czasie II wojny światowej – lub uwaga! Konwersją lub składakiem tychże konstrukcji.

Przykładowy model

Za zgodą forumowego kolegi, Mateusza Miarki, pozwalam sobie na zademonstrowanie jego modelu czołgu KW-5, który mimo, że nie jest składakiem różnych konstrukcji, idealnie wpasowuje się w nasze ramy What if?

 

 

 

A dla kontrastu… Zestaw kompletnie zwariowany, wymyślony, który ostatnio zaproponował nam MiniArt:

MiniArt What if

 

 

 

Jak widzicie koncepcja zakłada olbrzymią swobodę i nie należy się bać tego typu tematyki. To wciągające i ciekawe doświadczenie, które polecam każdemu fanowi modelarstwa. Wszystkie szczegóły dotyczące naszego konkursu można poznać klikając w poniższy link. Do zobaczenia!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Inline
Inline